Fidan, Blinken ile görüştü: Gazze için acil harekete geçilmeli

T24 Haber Merkezi

Dışişleri Bakanı Hakan Fidan, ABD’li mevkidaşı Antony Blinken ile görüştü. Fidan, “Gazze’deki vahim durum, uluslararası toplumun masum insanların acılarını durdurmak için acil harekete geçmesini gerektiriyor” dedi.

Dışişleri Bakanı Fidan, ABD Dışişleri Bakanı Blinken ile Washington’da görüştü. Görüşme öncesi Blinken açıklamalarda bulundu. Blinken’ın “Erdoğan ve Fidan’a İsveç’e NATO onayı için teşekkür ederim” ifadelerini kullandığı bildirildi.

Fidan da “Gazze’deki vahim durum bizim bu meseleye acilen eğilmemizi gerektiriyor. Uluslararası toplum, masum insanların çektiği acıları durduramadı. Gazze’deki insanlar acil insani yardıma ihtiyaç duymaktadır. Bu nedenle, Gazze’de ateşkesin temini ve kesintisiz insani yardımın sağlanması için birlikte ciddi şekilde çalışmamız gerekiyor” ifadelerini kullandı.

Gündem Gazze, NATO, Ukrayna…

Fidan, görüşme öncesi basına yönelik yaptığı açıklamada şunları söyledi:

“Bugün burada Sayın Cumhurbaşkanımız ve Başkan Biden tarafından 2021 yılında kurulması kararlaştırılan Stratejik Mekanizma Toplantısı’nın yedincisini gerçekleştirmek üzere bir araya geldik.

Dün heyetlerimiz aralarında güvenlik, bölgesel iş birliği, bölgesel konular, ticaret, enerji gibi geniş bir yelpazeyi kapsayan konularda görüşmelerde bulundu.  Bu görüşme, son birkaç ay içinde Tony ile gerçekleştirdiğimiz üçüncü görüşmedir. Zira, jeopolitik ve bölgesel gelişmeler yakın iş birliği ve birlikte çalışmamızı gerekli kılıyor.

Özellikle Dışişleri Bakanı Blinken’ın da açılış konuşmasında belirttiği gibi, Gazze’deki vahim durum bizim bu meseleye acilen eğilmemizi gerektiriyor. Uluslararası toplum, masum insanların çektiği acıları durduramadı. Gazze’deki insanlar acil insani yardıma ihtiyaç duymaktadır. Bu nedenle, Gazze’de ateşkesin temini ve kesintisiz insani yardımın sağlanması için birlikte ciddi şekilde çalışmamız gerekiyor.

Ayrıca gündemimizde Ukrayna, Karadeniz güvenliği gibi birçok bölgesel konu da yer alıyor. Özellikle yeni ülkelerin üyelik süreçlerinin başarıyla neticelendirilmesi dahil, NATO konularını da ele alacağız.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x